Cena za založenie s.r.o.

0
6440

Pokiaľ ide o spôsob podnikania vo forme spoločnosti s ručením obmedzeným, najčastejšie sa začínajúci podnikatelia zaujímajú o cenu za založenie s.r.o. spoločnosti. Ide o prvé náklady, ktoré na vlastnej koži pocítite hneď na začiatku podnikania a preto si mnoho zo začiatočníkov myslí, že cena za založenie spoločnosti bude najlepšia vtedy, ak si všetko vybavia sami.

Bohužiaľ, takto jednoduché to nebude a to najmä v prípade, ak ešte nemáte elektronický občiansky preukaz so zaručeným elektronickým podpisom. To väčšina začínajúcich majiteľov s.r.o. nemá a preto musia platiť plnú sumu, napríklad súdneho poplatku pri zápise firmy.

Cena za založenie firmy nezahŕňa len poplatky, ale aj ďalšie náklady. Počítať musíte aj s rizikom, že pri svojpomocnom zakladaní sa môžete ľahko pomýliť a vznikne tak nutnosť duplicity niektorých úkonov. Náklady sa tak môžu vyšplhať až na niekoľko stoviek Eur, niekedy až k hranici 1.000 €. Všetko závisí od spôsobu zakladania firmy.

Čo zahŕňa cena za založenie s.r.o.

Čo zahŕňa cena za založenie s.r.o.Náklady na založenie spoločnosti s ručením obmedzeným sa dajú rozdeliť do troch kategórií. Niektoré sú priamo potrebné na založenie spoločnosti a tieto sa obísť nedajú, niektoré sa nedajú ani znížiť. Sú tu však aj náklady, ktoré je možné aspoň na úvod obísť či znížiť.

Prvou skupinou nákladov sú náklady spojené s poplatkami za počet živností v predmete podnikania s.r.o. a za samotný zápis spoločnosti do Obchodného registra.

Druhá kategória síce priamo so zápisom spoločnosti nesúvisí, ale ide o nepriame náklady, najmä cena za právne služby a za overenie podpisov.

Poslednou kategóriou sú nepriame náklady, napríklad za sídlo či vyrovnanie dlhov.

Pohodlné založenie S.R.O. online
– rýchle spracovanie
– ušetríte peniaze, žiadne skryté poplatky
– zadanie objednávky trvá iba pár minút
– prehľad o všetkých krokoch
– profesionálny prístup


Pri prvom type poplatkov ide o náklady, ktoré sú dané zo zákona a nie je preto možné na nich nijakým spôsobom ušetriť. Ceny za právne služby sa síce dajú obísť napríklad tým, že si nájdete na internete voľne nejaké vzory pre spoločenskú zmluvu alebo návrh na zápis do Obchodného registra, ale tu je vysoké riziko, že ich budete musieť upravovať.

Pokiaľ ide o poslednú skupinu, sem patria najmä tieto náklady:

náklady za sídlo spoločnosti, najčastejšie ide o kancelársky priestor, čiže nájomné a energie, tu sa väčšina podnikateľov snaží ušetriť využitím vlastnej nehnuteľnosti
náklady spojené s bankovým účtom, ktorý síce hneď pri zakladaní spoločnosti s.r.o. nepotrebujete, ale bude nutné ho už mať v prípade ďalšej činnosti
náklady na základné imanie, našťastie tu už platí, že základné imanie nemusíte vkladať v hotovosti na bankový účet, takže reálne peniaze mať nemusíte
náklady za vyrovnanie prípadných dlhov na Sociálnom poistení alebo daniach, pretože ich existencia je prekážkou úspešného založenia a zapísania „eseročky“

INDIVIDUÁLNE ROZDIELY

Viaceré spomínané ceny sa môžu líšiť v závislosti od regiónu alebo konkrétneho spôsobu využitia služieb a činností spojených s procesom zakladania spoločnosti. Ide napríklad o cenu za overenie podpisu alebo cenu za právne služby, kde môžu vzniknúť rozdiely.

Náklady a poplatky za založenie s.r.o., s ktorými treba rátať

Náklady a poplatky za založenie s.r.o., s ktorými treba rátaťVšetky vyššie spomínané náklady si teraz poďme pozrieť trocha bližšie a do väčších detailov aj spolu s konkrétnymi cenami. Na ich príkladoch si môžeme orientačne ukázať, koľko vás bude celý proces založenia obchodnej spoločnosti stáť.

Tu sú všetky poplatky a náklady aj s konkrétnymi príkladmi cien:

Poplatok za živnosti pre predmet podnikania: Aby mohla vaša „eseročka“ pôsobiť a aby ste vy mohli podnikať, potrebujete si dať zapísať minimálne jeden predmet podnikania. Ide technicky o živnosti a za každú sa platí, aspoň pri papierovom vybavovaní. Ak sa jedná o voľnú, je to 5 € za jednu, pri viazanej alebo remeselnej živnosti je poplatok vyšší, až 15 €.

Súdny poplatok za zápis spoločnosti do Obchodného registra: Ak už máte vybraný počet živností, kde cena závisí od ich počtu, prichádza na rad najväčšia položka, aspoň pre väčšinu podnikateľov. Ide o súdny poplatok za zápis budúcej s.r.o. spoločnosti do Obchodného registra. Aktuálne je 300 € pri klasickom podaní a je rovnaký vždy a za každých okolností.

Cena za právne služby a právne úkony: Táto kategória nákladov je na rozdiel od prvých dvoch veľmi individuálna. Vypracovanie všetkých dokumentov od spoločenskej zmluvy až po návrh na zápis či podpisový vzor môže stáť u právnika od 300 do 1000 € podľa náročnosti a regiónu. Oproti tomu sú ceny za overenie podpisu v rozsahu do 10 € naozaj „bagateľ“.

Cena za sídlo: Ak budete sídliť doma, máte to na prvý pohľad „zadarmo“, ale v skutočnosti zaplatíte stratou súkromia a veľkým množstvom korešpondencie v schránke. Pokiaľ si nájdete kanceláriu, treba počítať aj v menších mestách s investíciou od 150 € za mesiac s energiami. Najlacnejšie vychádza virtuálne sídlo, ktoré môže byť v sume zhruba od 20 do 30 mesačne.

Poplatok za vedenie účtu v banke: Taxatívna povinnosť mať účet v banke síce pri podnikaní zatiaľ nie je, ale je to výhodné tak pre účtovníctvo, ako aj pre financovanie podnikateľských aktivít v budúcnosti. Vedenie podnikateľského účtu v banke stojí zvyčajne od 5 do 10 €, v závislosti od balíka. Účet si môžete založiť až v momente zápisu spoločnosti súdom.

Náklady na vyrovnanie dlhov: Poslednou kategóriou nákladov za založenie s.r.o., ktoré sú už naozaj veľmi nepriame, sú náklady na vyrovnanie prípadných dlhov na Sociálnom poistení alebo daniach. Súd si totiž bude pri zakladaní spoločnosti overovať v registroch týchto inštitúcií, či sa v nich nenachádzate ako neplatič. Všetky dlhy preto treba najskôr vyplatiť.

Pohodlné založenie S.R.O. online
– rýchle spracovanie
– ušetríte peniaze, žiadne skryté poplatky
– zadanie objednávky trvá iba pár minút
– prehľad o všetkých krokoch
– profesionálny prístup


Najčastejšie otázky o cene za založenie s.r.o. spoločnosti

Najčastejšie otázky o cene za založenie s.r.o. spoločnostiMôžem zvoliť ako sídlo spoločnosti akúkoľvek nehnuteľnosť a tak ušetriť? Stačí mi stiahnuť si nejaké tlačivá na internete a ušetriť za právnika? To je len zopár otázok, ktoré sa budúci podnikatelia pýtajú v snahe znížiť svoje náklady pri zakladaní firmy.

Tu sú odpovede na tie, ktorým by ste mali venovať pozornosť:

Môže sídliť spoločnosť s ručením obmedzeným aj v garáži?

Ak chcete ušetriť za sídlo firmy tak, že ho umiestnite napríklad na holý pozemok alebo do pivnice či garáže, tak na to rovno zabudnite. Áno, hovorí sa síce o tzv. „garážových“ firmách, no ide len o synonymum pre začiatok podnikania v dočasných priestoroch. Oficiálne sídlo si tam ale neumiestnite, musí ísť o skolaudovanú nehnuteľnosť, napríklad o kanceláriu.

Naozaj potrebujem mať dokumenty vypracované na mieru právnikom?

V tomto momente (na začiatku roku 2019) to síce ešte neplatí, ale onedlho to bude už legislatívne zakotvenou nutnosťou. Ušetriť však na dokumentácii, napríklad návrhu na zápis či na spoločenskej zmluve tak, že si stiahnete nejaké vzory či formuláre na internete a zanesiete ich na úrad, sa nevypláca. Na 99 % vám takéto podanie neprejde.

Je potrebné mať na všetkých dokumentoch rovnaký dátum?

Ak máte na zakladateľskej listine alebo spoločenskej zmluve jeden dátum a na iných dokumentoch odlišný a zároveň skorší, bude to problém. Spoločnosť s.r.o. je totiž založená dňom podpisu zakladateľskej listiny alebo spoločenskej zmluvy, ostatné dokumenty môžu byť preto podpísané len v ten deň, alebo neskôr. Ak to tak nebude, súd vám podanie vráti a treba ho opraviť.

Môžem ušetriť tak, že si zapíšem do predmetov podnikania len voľné živnosti?

Pokiaľ budete v praxi podnikať v rámci definície týchto živností, tak určite áno, ale v opačnom prípade nie. Šlo by o neoprávnené podnikanie a ušetrenie zopár € by sa vám mohlo vrátiť v podobe drastických pokút zo strany živnostenského úradu. Podobne ako pri dokumentoch, aj pri predmetoch podnikania je najlepšie odborné poradenstvo.

Skúsenosti s nákladmi pri založení s.r.o. svojpomocne

Skúsenosti s nákladmi pri založení s.r.o. svojpomocneChcete vedieť, čo založenie s.r.o. v praxi zahŕňa a či sa dá pri takomto spôsobe dosiahnuť úspora? Skúsenosti ukazujú, že ak by sme aj nerátali čas, ktorý vybavovaním stratíte, existuje viacero rizík, ktoré môžu znamenať minimálne nutnosť opravy dokumentov.

Tu sú najčastejšie komplikácie a chyby, ktoré sa vyskytujú pri svojpomocnom zakladaní:

po novom už nie je potrebné vložiť základné imanie na bankový účet, to však neznamená, že nepotrebujete potvrdenie aspoň o jeho vložení správcovi vkladu
absencia správnosti formálnej stránky, napríklad preklepy, neúplné osobné údaje, nepodpísanie návrhu na zápis, nesprávny dátum, neoverené podpisy
podobnosť obchodného mena s iným obchodným menom už existujúcej spoločnosti, prípadne zvolenie obchodného mena, ktoré spadá pod ochrannú známku
pri viacerých spoločníkom nesprávne rozdelené základné imanie z hľadiska pomeru, prípadne zvolenie nesprávnych predmetov podnikania, ktoré nie sú živnosťou
ste spoločníkom už v 3 jednoosobových spoločnostiach s ručením obmedzeným, čo je zákonný limit, čiže ak zakladáte 4., nemôžete byť jediný spoločník

VYZBROJTE SA TRPEZLIVOSŤOU

Pokiaľ sa rozhodnete pre založenie s.r.o. spoločnosti samostatne, musíte sa obrniť hlavne trpezlivosťou. To platí tak pri zakladaní osobne, ako aj elektronicky, kde sú najčastejšou kategóriou technické problémy. Pri osobnom zakladaní treba počítať s úradnými hodinami, presúvaním sa z úradu na úrad a tiež aj s čakacími lehotami.

Pohodlné založenie S.R.O. online
– rýchle spracovanie
– ušetríte peniaze, žiadne skryté poplatky
– zadanie objednávky trvá iba pár minút
– prehľad o všetkých krokoch
– profesionálny prístup


Cena za založenie s.r.o. na kľúč u profesionálov

Cena za založenie s.r.o. na kľúč u profesionálovZrejme si teraz myslíte, že aj napriek niektorým vyššie spomínaným problémom či komplikáciám sa stále viac oplatí absolvovať všetky prípadné „vybavovačky“ a byrokraciu, keďže založenie spoločnosti by bolo pri využití špecializovaných služieb drahšie.

Opak je ale pravdou a má to dva veľmi jednoduché dôvody:

Prvým dôvodom je využitie možnosti elektronického podania na Obchodný register, čo znamená zľavu z poplatku. Druhým dôvodom je 100 % optimalizovaný proces.

Samotný proces zakladania je možné spraviť aj bez osobného kontaktu, stačí na to jednoduchá mailová alebo poštová komunikácia. Jediné, čo podnikateľ musí spraviť, je pripraviť zopár dokumentov a splnomocnenie, ktoré je potrebné dať overiť. Úspora času a konečná cena sú potom závislé od využitia služieb konkrétneho špecialistu.

V cene za založenie s.r.o. spoločnosti u profesionálov sú pritom väčšinou zahrnuté:

poplatky za predmety podnikania, obvykle ak ide o voľné živnosti, tak si môžete vybrať neobmedzený počet, pri viazaných a remeselných to však už neplatí
súdny poplatok za zápis spoločnosti do obchodného registra, ktorý je v prípade využitia profesionálnych služieb nie 300 €, ale len polovičná suma, čiže 150 €
vypracovanie všetkých dokumentov, najmä pre živnostenský úrad, Obchodný register a daňový úrad, rovnako tak aj ich podanie a to vrátane prihlásenia na daň z príjmu

Pokiaľ ide o cenovú reláciu alebo konkrétne ceny, najčastejšie sa založenie firmy u seriózneho špecialistu pohybuje v rozmedzí od 300 do 400 €. Táto cena platí pri využití kompletného servisu, kedy je na vašich pleciach v podstate len overenie podpisov.

Niektoré spoločnosti poskytujúce zakladanie firiem môžu ponúkať aj nižšiu cenu, vtedy je ale časť administratívy na vás a z vlastnej skúsenosti vieme, že to znamená stratu času. Oveľa lacnejšia ponuka však už nemusí veštiť nič pozitívne a v tomto prípade obvykle súvisí s menšími skúsenosťami a tým pádom vyšším rizikom komplikácií a problémov.

DOBRÝ VÝBER ZNAMENÁ DOBRÝ VÝSLEDOK

Aktuálne je na trhu viacero poskytovateľov zakladania obchodnej spoločnosti s ručením obmedzeným takpovediac na kľúč. Prv, než sa rozhodnete využiť služby konkrétneho poskytovateľa, overte si jeho referencie. Dostatok skúseností by mal prevážiť nižšiu cenu!

Odporúčania na záver, ako ušetriť čas aj peniaze

Odporúčania na záver, ako ušetriť čas aj peniazePri porovnaní a aj na základe vlastných skúseností môžem potvrdiť, že zakladať spoločnosť s.r.o. samostatne a svojpomocne je oveľa náročnejšie, ako zveriť celý proces profesionálom. Nielen toho sa však budú týkať naše záverečné rady a odporúčania.

Bezproblémové založenie spoločnosti ovplyvňujú aj tieto faktory:

kvalitné dokumenty z právneho hľadiska, čo znamená, že všetky doklady a prílohy k podaniu na súd musia spĺňať náležitosti a to tak formálne, ako aj vecné
ak si vyberiete ako sídlo vznikajúcej spoločnosti nie prenajatú kanceláriu či vlastnú nehnuteľnosť, ale virtuálne sídlo, je to menej administratívy a aj peňazí
overovanie podpisov na všetkých listinách vrátane podpisového vzoru môžete spraviť aj na matrike, kde je cena väčšinou až o polovicu nižšia, ako u notára
pri elektronickom zápise sa za zapísanie voľných živností do predmetu podnikania neplatí nič, ak sa to dá, snažte sa svoje podnikanie „vtesnať“ do nich

Alfa a omega úspešného procesu je poznať celý postup založenia a pripraviť si všetky potrebné dokumenty. Pri svojpomocnom zakladaní to zaberie laikovi niekedy aj zopár dní, čo sa dá ušetriť práve vďaka založeniu od špecializovanej firmy. Zhrnuté a podčiarknuté, cena za založenie s.r.o. je najlacnejšia vtedy, ak celý tento proces zveríte overenému profesionálovi.

Pohodlné založenie S.R.O. online
– rýchle spracovanie
– ušetríte peniaze, žiadne skryté poplatky
– zadanie objednávky trvá iba pár minút
– prehľad o všetkých krokoch
– profesionálny prístup


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here